Istorija rukometnog kluba Crvena Zvezda je priča o tradiciji, uspesima i izazovima kroz koje je klub prolazio tokom godina. Osnovan 1. oktobra 1948. kao sekcija Sportskog društva Crvena Zvezda, klub je prvobitno igrao veliki rukomet, ali je brzo prešao na moderni, manji format igre.
Slavna istorija RK Crvena Zvezda
Prvi značajan uspeh klub je ostvario 1955. godine kada su postali prvaci Jugoslavije, savladavši ekipu Mlada Bosna iz Sarajeva. Već sledeće godine, Zvezda je osvojila duplu krunu i dokazala svoju dominaciju u regionu. Bogdan Cvijetić, poznat kao rukometni Šekularac, istakao se kao ključni igrač ovog perioda.
Rukometni klub Crvena Zvezda ima impresivnu kolekciju trofeja koja svedoči o njegovom uspehu i dominaciji u rukometnom sportu. Klub se može pohvaliti osvajanjem 9 naslova nacionalnog prvaka, što uključuje 2 titule prvaka SFR Jugoslavije i 5 titula prvaka SR Jugoslavije. Osim toga, Crvena Zvezda je bila dva puta prvak Srbije. Kada je reč o nacionalnom kupu, klub je osvojio ukupno 5 titula, uključujući jedan Kup SFR Jugoslavije, tri Kupa SR Jugoslavije, i jedan Kup Srbije. Takođe, klub je jednom osvojio i Superkup Srbije. Na međunarodnoj sceni, najveći uspeh kluba je dostizanje polufinala EHF Kupa pobednika kupova u sezoni 1995/96.
Razvoj kluba kroz dekade
Tokom 1960-ih, iako redovni učesnik prve lige, Zvezda se uglavnom nalazila u sredini tabele. Sedamdesete su bile period dominacije Milana Lazarevića, koji je 1970. nastupio na Svetskom prvenstvu i 1972. na Olimpijadi. Uprkos tome, trofeji su izmicali, a najbliži su bili 1982/83 kada su zbog slabije gol-razlike ostali vicešampioni.
Tek devedesetih godina, Crvena Zvezda je doživela preporod. Iako je početak decenije bio obeležen izgubljenim finalom protiv Partizana 1993, već 1994/95. osvojen je Kup Jugoslavije. Usledili su i naslovi šampiona Jugoslavije, a u sezoni 1997/98. klub je postigao izuzetne rezultate i u Evropi, stigavši do polufinala Kupa pobednika kupova.
Početkom 2000-ih, klub se suočio s krizom, ali je 2003/04. ponovo uspeo da osvoji duplu krunu. U tom periodu istakli su se igrači poput Darka Stanića i Nenada Vučkovića. Međutim, usledila je nova kriza, a klub je bio pred gašenjem, boreći se s dugovima.
Tek 2017. godine, Crvena Zvezda se konsolidovala i nastavila sa tradicijom uspeha, osvojivši Kup Srbije te godine.
Legende kluba
Rukometni klub Crvena Zvezda je kroz svoju istoriju imao brojne igrače koji su ostavili neizbrisiv trag u klubu i rukometu uopšte. Evo deset najvećih velikana kluba:
- Bogdan Cvijetić – Poznat kao rukometni ekvivalent fudbalske legende Dragoslava Šekularca, Cvijetić je bio izuzetno uticajan igrač tokom 1950-ih. Njegova tehnika i igra bili su ključni za uspehe Crvene Zvezde u to vreme.
- Milan Lazarević – Jedan je od 14. Igrača koji su osvojili zlato na Olimpijadi 1972. godine. Odigrao je svih 6 mečeva i postigao 27 golova.
- Jovica Cvetković, poznat je po svom dugogodišnjem angažmanu kao igrač i trener, a posebno se istakao tokom vremena provedenog u RK Crvena Zvezda. Njegov pristup treningu i taktička znanja su doprineli razvoju mnogih talentovanih igrača i postizanju značajnih uspeha kluba.
- Dejan Perić – Proslavljeni golman stekao je reputaciju kao jedan od najboljih golmana svog vremena, poznat po izvanrednim odbranama i ključnoj ulozi u timovima za koje je nastupao. Osvojio je dve lige šampiona, sa Celjem 2004. i Barselonom 2005. godine.
- Nenad Peruničić – Nenad Peruničić bio je istaknuti igrač 1990-ih i ranih 2000-ih. Njegova sposobnost da vodi tim i postiže golove bila je vitalna za klub.
- Dragan Škrbić – Škrbić je bio jedan od najboljih pivotmena svog vremena, poznat po svojoj snazi i veštini u igri. Bio je ključni igrač u kasnim 1990-im.
- Darko Stanić – Poznat kao ministar odbrane, Stanić je bio izvanredan golman. Njegove odbrane bile su često presudne u ključnim utakmicama.
- Igor Butulija – Kao kapiten i vođa tima, Butulija je bio simbol kluba tokom 1990-ih. Njegovo liderstvo na terenu bilo je neophodno za tim u teškim trenucima.
- Branislav Pokrajac – Izuzetno talentovan igrač, Pokrajac se istakao tokom 1960-ih kao ključni igrač na poziciji levog krila. Za reprezentaciju je postigao 510 golova u 180 utakmica.
- Žikica Milosavljević – Bio je poznat po svojim izuzetnim veštinama na poziciji desnog krila. Osvojio je tri bronze sa reprezentacijom Jugoslavije.
Ovi igrači su bili više od samo članova tima; oni su bili simboli kluba, predstavnici njegovih vrednosti i ambasadori rukometa u regionu. Njihova dostignuća i doprinos klubu i sportu uopšte ostaju trajno zabeleženi u istoriji Crvene Zvezde.
Sadašnjost i budućnost RK Crvena Zvezda
Trenutan tim čini 20 igrača koje vodi glavni trener Nedeljko Matić. Dirigentsku palicu na terenu drži dugogodišnji internacionalac i reprezentativac Srbije Draško Nenadić, koji je ponikao u klubu i tu započeo igračku karijeru, a sada je kapiten tima.i
Njegovi saigrači su:
- Dušan Andrejević – pivotmen
- Aleksa Bogunović – golman
- Miloš Bujišić – levi bek
- Nikola Grubić – desni bek
- Nemanja Đurašković – levi bek
- Uroš Kolunđić – desno krilo
- Miloš Kovačević – golman
- Nikola Jelisić – desno krilo
- Đorđe Majes – pivotmen
- Viktor Matičić – levo krilo
- Aleksandar Pavlović – srednji bek
- Strahinja Pantić – pivotmen
- Andrej Petrić – srednji bek
- Sava Radovanović – srednji bek
- Nikola Radovanović – golman
- Miloš Stanisavljević – srednji bek
- Matija Trivunović – desni bek
- Borislav Urta – pivotmen
- Mihailo Šljukić – levi bek
- Dušan Šmigić – levo krilo
RK Crvena Zvezda u društvu i kulturi
Kao jedan od najstarijih i najuspešnijih rukometnih klubova u regionu, Crvena Zvezda ima duboko ukorenjen uticaj u ovom sportu, a njena istorija i uspesi često služe kao inspiracija mnogim generacijama mladih sportista. Klub je takođe poznat po svom radu sa mladima, gde kroz svoj omladinski program pruža priliku mladim talentima da razvijaju i grade karijeru u rukometu.
Navijači kluba, poznati kao Delije, poznati su po svojoj odanosti, energičnom navijanju i kreativnim transparentima i pesmama. Oni ne samo da pružaju podršku svojim igračima, već i aktivno učestvuju u kreiranju jedinstvene atmosfere koja dominira na domaćim utakmicama. Ova snažna emocionalna veza između kluba i njegovih navijača motiviše igrače da daju svoj maksimum na terenu.